“Adalet Bakanlığı’ndan online icra ihalesi!”

Adalet1

Adalet Bakanlığı, icra takibi sonucu haczedilen ve uzun süredir icra yeddiemin depolarında satılmayı bekleyen malların internet üzerinden online ihale yöntemiyle satışına başladı. Uygulama ile icra satış işlemlerinin gelişen teknoloji sayesinde daha şeffaf bir ortamda yapılması amaçlanıyor.

Değişen İcra ve İflas Yasası çerçevesinde icra ve iflas dairelerinin satış memurlukları tarafından yapılan satışlar için elektronik ortamda teklif verme işlemleri 5 Ocak 2013 itibariyle başladı. Böylece kişilerin bulundukları mahal haricindeki satışları takip edebilmesi, bu satışlara bulunduğu yerden teminat yatırmak suretiyle teklif  verebilmesi, kısacası zamandan ve mekandan bağımsız olarak icra ihalelerine katılmaları mümkün hale geldi.

Adalet Bakanlığının “icra malları satış portalında” arabadan traktöre, bilgisayardan televizyona kadar birçok hacizli malın özelliklerini ve ihale şartlarını öğrenmek mümkün. Hacizli malların fotoğraflarına ve özelliklerine bakarak internetten online olarak tekliflerini sunan vatandaşlar, mezat salonlarına gitmeden eşyalara sahip olabiliyor.

Bakanlıkça “UYAP projesinin önemli kilometre taşlarından biri” olarak nitelenen uygulamanın bir diğer faydalı yanı da online ihale modeli sayesinde ihaleye internet erişimine sahip olan herkesin istediği icra ihalesine katılabilmesi. Böylece ihale salonlarından malları ucuza kapatmak için vatandaşı ihaleye sokmayan ya da zorla dışarı çıkaranlara karşı vatandaşların hakları ve güvenlikleri de korunmuş olacak.

İhale sonucu hacizli malların piyasa değerinin altında bir fiyata alınabilmesi mümkün olabiliyor ancak Adalet Bakanlığının ilgili sitesinde “Zamandan ve mekandan bağımsız olarak herkesin tüm Türkiye de istediği icra ihalesine teminat yatırmak koşuluyla katılabilmesi ve istediği ürüne sahip olabilmesi böylelikle ihaleye iştirak eden kişi sayısının artması ile malın gerçek değeri üzerinden satışının yapılması amaçlanmaktadır.” ifadelerine yer veriliyor. İcra ihalelerinin yapıldığı siteye https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/index.html adresinden ulaşabilirsiniz.

P O P Ü L E R  H U K U K

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s